Badanie słuchu powinno być wykonane u każdego, kto czuje, że w ostatnim czasie zaczął gorzej słyszeć. Są koniecznością po 50 roku życia, ponieważ najczęściej w tym wieku słuch może zacząć słabnąć, dlatego w razie najmniejszych podejrzeń nie można zwlekać z badaniem w gabinecie protetyka słuchu.

 

 

Diagnostyka jest niezbędna, żeby właściwie określić stan słuchu i znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Jest ona krótka i bezbolesna.

 

 

Badanie (audiometria tonalna) polega na podawaniu w słuchawkach audiometrycznych dźwięku o różnej częstotliwości i sygnalizowaniu przez pacjenta rozpoznawania dźwięku (progu słyszenia). Pacjent sygnalizuje moment, w których zaczyna słyszeć podawane mu tony, których częstotliwości jest sukcesywnie zwiększana.

 

 

 

Badania słuchu obiektywne

 

Badanie obiektywne odbywa się bez zaangażowania pacjenta, przy użyciu specjalnego oprzyrządowania.

Do technik obiektywnej oceny słuchu należy tympanometria. Ze względu na bezbolesność i bezinwazyjność metoda ta chętnie wykorzystywana jest jako badanie słuchu u dziecka, ale nie tylko. Na czym polega ? Przy użyciu specjalnej sondy mierzone jest odbicie fali dźwiękowej od błony bębenkowej w warunkach zmiany ciśnienia w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Jest to badanie diagnostyczne służące do oceny prawidłowej pracy błony bębenkowej, w celu ustalenia przyczyny powstania ubytku słuchu.

 

Z kolei otoemisja akustyczna służy ocenie funkcji ślimaka – struktury ucha środkowego odpowiedzialnej za proces słyszenia. Polega na rejestrowaniu cichych dźwięków emitowanych przez ucho wewnętrzne w odpowiedzi na podawany bodziec akustyczny. Jeśli nadany dźwięk nie wywoła żadnej reakcji – mamy do czynienia z wadą słuchu. Otoemisja przeprowadzana jest najczęściej u noworodków i niemowląt.

 

 

Jak wygląda badanie słuchu ?

23 stycznia 2020

x

© 2019 created with Loobinoo

Rejestracja telefoniczna: +48 665 934 545

Resjestracja on line: sluch_medik@o2.pl

Protetyka Słuchu

Honorata Sławska